- Wypisanie ze Szpitala, jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej, następuje:
- gdy stan zdrowia pacjenta nie wymaga dalszego leczenia w szpitalu,
- na żądanie pacjenta przebywającego w szpitalu lub jego przedstawiciela ustawowego,
- jeśli pacjent przebywający w Szpitalu w sposób rażący narusza regulamin porządkowy a nie zachodzi obawa, że odmowa lub zaprzestanie udzielania świadczeń może spowodować bezpośrednie niebezpieczeństwo dla jej życia lub zdrowia albo zdrowia innych osób.
- Jeżeli przedstawiciel ustawowy żąda wypisania ze Szpitala osoby, której stan zdrowia wymaga leczenia w szpitalu, Dyrektor lub lekarz przez niego upoważniony może odmówić wypisania, do czasu wydania w tej sprawie orzeczenia przez właściwy ze względu na siedzibę szpitala sąd opiekuńczy, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej. Właściwy sąd opiekuńczy zawiadamiany jest niezwłocznie o odmowie wypisania ze szpitala z podaniem przyczyn.
- Osoba występująca o wypisanie ze szpitala na własne żądanie jest informowana przez lekarza o możliwych następstwach zaprzestania leczenia w Szpitalu. Osoba ta składa pisemne oświadczenie o wypisaniu ze Szpitala na własne żądanie. W przypadku odmowy złożenia takiego oświadczenia lekarz sporządza stosowną adnotację w dokumentacji medycznej.
Wypisanie ze Szpitala
Kategoria: